Koenzym Q10

Naše buňky ho velmi potřebují, prakticky v celém těle. Jednak jim dodává energii, nezbytnou ke všem životním aktivitám, jednak je chrání před toxickým působením tzv. volných radikálů. Oslabené a poškozené buňky mohou způsobit závažné zdravotní problémy a rovněž rychleji stárnou. A my s nimi. Viditelně se to projeví na pokožce, neviditelně, o to ale zákeřněji, špatně fungujícím srdcem a kardiovaskulárním onemocněním, případně i poruchami dalších důležitých orgánů.

Stejně jako v případě jiných účinných látek, které náš organismus produkuje, také koenzymu Q10 začneme mít v určitém věku (okolo 40 let) nedostatek. Nebo když užíváme léky na snížení cholesterolu, selhává nám srdce či stoupá krevní tlak.

 

Vědecké testy potvrdily, že dodáváme-li tělu chybějící koenzym Q10 formou vhodného doplňku stravy, můžeme očekávat:

  • Pleť bude mít méně vrásek a zjemní.
  • Zpomalí se proces stárnutí (anti-aging efekt).
  • Podpoří se  tvorba kolagenu.
  • Organismus lépe zvládá zvýšenou zátěž (stres, pracovní vytížení, nemoc, těžkou fyzickou práci, sportovní výkon).
  • Posílí se  ochranný štít proti škodlivému působení volných radikálů (znečištěné životní prostředí – zejména smog, UV záření nebo některá onemocnění).

 

Použitá literatura:

  1. Alehagen U., Alexander J., Aaseth J. (2016). Supplementation with selenium and coenzyme Q10 reduces cardiovascular mortality in elderly with low selenium status. A secondary analysis of a randomised clinical trial.
  2. Žmitek K, Pogačnik T, Mervic L, Žmitek J, Pravst . The effect of dietary intake of coenzyme Q10 on skin parameters and condition: Results of a randomised, placebo-controlled, double-blind study.