Klikva velkoplodná (americká/kanadská brusinka)

Její blahodárné vlastnosti objevili už naši dávní předci. Rozdrcené plody této rostliny si přikládali na rány a vařili si z nich organismus posilující džem nebo čaj. Klikva velkoplodná, označovaná i jako americká či kanadská brusinka, vždy pomáhala zejména při injekcích močových cest a nachlazení. Navíc obsahuje celou řadu prospěšných látek: antioxidanty A, C, E a důležité – železo, zinek, vápník, hořčík, selen a mangan. 

Soudobé vědecké studie potvrzují tyto ozdravné účinky klikvy:

  • V močových cestách působí antibakteriálně, jelikož obsahuje tzv. proantokyanidiny. [1]
  • Močopudný efekt – pomáhá vylučovat z těla přebytečné množství vody a toxiny. Rostlina je proto součástí mnoha diet a doplňků stravy podporujících hubnutí.
  • Na základě testů na obézních laboratorních potkanech došli nedávno badatelé k závěru, že extrakt z klikvy velkoplodné může být prospěšný u pacientů s metabolickými poruchami. [2]

Použitá literatura:

  1. J.‐P. Lavigne  G. Bourg  C. Combescure  H. Botto  A. Sotto In‐vitro and in‐vivo evidence of dose‐dependent decrease of uropathogenic Escherichia coli virulence after consumption of commercial Vaccinium macrocarpon (cranberry) capsules
    https://doi.org/10.1111/j.1469-0691.2007.01917.x 
  2. Peixoto TC1, Moura EG1, de Oliveira E1, Soares PN1, Guarda DS1, Bernardino DN1, Ai XX1, Rodrigues VDST1, de Souza GR2, da Silva AJR2, Figueiredo MS1, Manhães AC3, Lisboa PC4.Cranberry (Vaccinium macrocarpon) extract treatment improves triglyceridemia, liver cholesterol, liver steatosis, oxidative damage and corticosteronemia in rats rendered obese by high fat diet.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28501921