Sportujete? Nezapomeňte na klouby!

 

Záliba ve sportování běhu a cvičení má pozitivní vliv na naše tělo a duši. Každá fyzická aktivita zapojuje do pohybu klouby, které jsou základní součástkou většiny akcí našeho těla. Každý kloub se skládá z kloubního pouzdra, kostních konců, chrupavky a vazů. Základem pouzdra je synoviální tekutina, která obsahuje vysokou koncentraci kyseliny hyaluronové - výživy pro klouby. Bez kyseliny hyaluronové se neobejdou ani pojivové tkáně: šlachy a vazy. I díky jejímu obsahu zvládnou pojivové tkáně velké zatížení, napětí a namáhání, kterému je vystavujeme při sportování. Synoviální tekutina působí jako lubrikant a tlumič nárazů pro všechny klouby, při běhu, skocích a dalších sportovních aktivitách. Chrupavka obsahuje kolageny typu I a II, které zajišťují její pevnost a elasticitu. Při fyzické aktivitě se naše klouby namáhají několikanásobně více a jejich odolnost závisí na množství kolagenu a kyseliny hyaluronové v nich obsažených.

Proč nás klouby bolí? Bolestí kloubů jsou často vyvolané jejích přetěžováním a opotřebováním, což nás dokáže potrápit i relativně v mladém věku. Ve většině případů za to může ​artróza– pomalé degenerativní onemocnění, které postihuje chrupavky kloubů. Opotřebení chrupavky začíná již po dvacátém roce života. Zatímco do 45 roků postihuje častěji muže, po 55 roku jsou to naopak ženy- přispívá k tomu pravděpodobně menopauza.

 S postupujícím věkem vlastní produkce ​kyseliny hyaluronové a kolagenu v těle klesá a tak dochází ke ztrátě viskozity kloubní tekutiny a pevnosti chrupavky. Jako prevence procesu poškození kloubů se doporučuje užívání doplňků stravy s obsahem těchto látek.

Přípravek ​Kyselina hyaluronová Vitage​ obsahuje čistou kyselinu hyaluronovou, je vhodný pro doplnění jejího nedostatku v synoviální tekutině a zvýšení odolností kloubů při sportování. Doplněk stravy ​Collagenlive obsahuje mořský bioaktivní kolagen ve formě peptidů, extrakt z Botswellia Serrata (přispívá k posílení struktury kloubů a vazů), vitamin C a mangan. Collagenlive se doporučuje pro zvýšení koncentrace kolagenu v organismu, podporu pevnosti a elasticity kloubů, které jsou přetěžovány v průběhu fyzické zátěže.