Proč se o kyselinu hyaluronovu zajímáme?

Možná proto, že na sobě pozorujeme určité změny spojené s postupujícím věkem a chtěli bychom je zpomalit? Z médií pronikají informace, že kyselina hyaluronová hydratuje pokožku, vyhlazuje existující vrásky a brání vzniku nových, omlazuje pleť, snižuje bolestí kloubů, bojuje proti stárnutí atd. Abychom těmto tvrzením mohli uvěřit, musíme vědět, co to je kyselina hyaluronová a jaké funkce v organizmu zastává.

Kyselina hyaluronová je látka ( glykosaminoglykan se složitou strukturou) přirozeně se vyskytující v těle, která se  nachází převážně v pokožce (70 % z celkového množství), kloubech, šlachách, vazech a očním sklivci.

Jaké funkce v těle zastává?

- Váže na sebe vodu a tím hydratuje pokožku, klouby, oční sklivec    
- Redukuje vrásky
- Usnadňuje hojení ran
- V kloubech slouží jako lubrikant a tlumič nárazů
- Podporuje tvorbu kolagenu
- Vyplňuje prostor mezi kolagenovými vlákny a brání vzniku vrásek

S přibývajícím věkem produkce kyseliny hyaluronové v organismu klesá, což vede k dehydrataci pletí, vzniků vrásek a opotřebovaní kloubní chrupavky. Tento  proces lze zpomalit doplněním kyseliny hyaluronové ve formě potravinových doplňků. Mladá pleť obsahuje neporušená kolagenová  vlákna a dostatečné množství kyseliny hyaluronové, která vyplní prostor mezi vlákny a udržuje pokožku napnutou (viz obrázek). Stárnoucí pleť má poškozená kolagenová vlákna a nízké množství kyseliny hyaluronové, což má za následek vznik vrásek. Snížení koncentrace kyseliny hyaluronové v kloubech vede k jejich rychlejšímu opotřebování a vzniku bolestí při pohybu. Použití přípravků s kyselinou hyaluronovou přispěje ke zvýšení její koncentrace v těle a pomůže předejít problémům s pokožkou a klouby.