Obličejová jóga a anti-aging

V posledních letech se trendy péče o sebe ubírají směrem k přírodním metodám a kosmetice. Jednou z takových přirozených omlazovacích metod patří i obličejová jóga.

Obličejová jóga je jedním z nejpřirozenějších a účinných způsobů, jak zpomalit stárnutí, případně odstranit jeho projevy. Základem cvičení obličejové jógy je pravidelné dýchání a opakované namáhání a masáž svalů. Během toho se svaly regenerují, krví se dostává do svalů více kyslíku, vitamínů a minerálů, pokožka se napne a nastartuje se přirozená tvorba kolagenu a elastinu.

Pohyb svalstva je důležitý nejen pro jejich pružnost a ohebnost, ale také pro pohyb lymfy!

Během toho:

 • regeneruji se svaly
 • krví se do svalů dostává více kyslíku, vitamínů a minerálů
 • pokožka se napne
 • nastartuje se přirozená tvorba kolagenu a elastinu
 • měkké tkáně zůstávají pružné a elastické

Pravidelnou fyzickou aktivitou nutíme sval, aby byl pevnější a pružnější, to znamená, že si udržujeme tzv. "svalový tonus".

Díky cvičení obličejové jógy je možné:

 • zpevnit kontury obličeje
 • odstranit dvojitou bradu
 • vyformovat tváře
 • zeštíhlit krk
 • zjemnit vrásky kolem očí, nosu a úst
 • odstranit nebo zmírnit otoky pod očima
 • zpevnit horní víčka
 • rozjasnit a napnout pokožku

Zakladatelkou projektu Obličejová jóga na Slovensku a v ČR je lektorka a školitelka Ing. Zuzana Ondrisová. Jejími kurzy prošlo od roku 2013 několik tisíc žen. V roce 2018 založila svůj vzdělávací program pro budoucí lektorky obličejové jógy FACE YOGA Institute. Zuzana ve své praxi kombinuje několik technik: cvičení s obličejovými svaly, masáže - manuální a také s různými pomůckami jako jsou například gua sha a face roller baňkování obličeje a estetické tejpování obličeje.

S obličejovou jógou je možné začít již kolem třicátého roku života spíše preventivně. Nicméně Zuzaninu klientky jsou i dámy po 60-ce.

Zuzana Ondrisová organizuje nejen živé ale i online kurzy, její klientky s ní pravidelně cvičí ve FACE YOGA LIVE Clube a loni její vyšla i tištěná kniha Omládněte s obličejovou jógou.

A jaké jsou benefity obličejové jógy - cvičení a masáží?

Kromě těch estetických vylepšení, která nás zajímají jako první, jsou to i benefity zdravotní. Klientům může pomoci při ochrnutí obličejových svalů po úrazech či různých zánětech, při vyskakování sáňky ale i s čelistními problémy. Účinky cvičení a masáží se projevují i ​​na psychice, protože po masáži se cítíme uvolněně, tělo i mysl zrelaxuje. V neposlední řadě sem patří i finanční benefity, protože díky obličejové józe ušetříme nemalé finanční částky za invazivní zákroky.

Pokud máte chuť, vyzkoušet pár jednoduchých kroků obličejové jógy, doporučujeme tyt­o:

postup

 1. Krouživými pohyby promasírujeme oblast za ušima alespoň 5 x, jemně, není nutné silně tisknout
 2. Položíme dlaně do středu na čelo a pomalu od středu čela masírujeme přes spánky až dolů ke klíční kosti, zopakujeme alespoň 5 x
 3. Palce položíme pod bradu a jemně masírujeme směrem k uším, zopakujeme 5 x
 4. Dlaně obou rukou položíme na křídla nosu a masírujeme přes líce směrem ke spánkům a potom dolů ke klíční kosti, též zopakujeme 5 x
 5. Pomalu otevíráme ústa jako bychom chtěli zívat nebo říct wooow a následně pomalu zavíráme
 6. Otevřeme ústa do písmenka O, přičemž horní ret i spodní ret stáhneme přes zuby a přitlačíme, napínáme tak střední část obličeje.

www.tvarovajoga.sk

www.oblicejovajoga.cz

FB - https://www.facebook.com/tvarovajoga

IG – zuzana_tvarovajoga.sk