Kde se kyselina hyaluronová  v těle nachází?

 Kyselina hyaluronová je látka, která se přirozeně vyskytuje v těle, nachází se v prostoru mezi buňkami (mezibuněčná hmota), váže na sebe vodu a je zdrojem hydratace. S věkem se snižuje produkce kyseliny hyaluronové v těle kvůli mnoha faktorům: snížení hormonální aktivity, nedostatku vitamínů a minerálů (magnézia, železa, zinku, vitamínu C). Kolem 40 roku života množství hyaluronové kyseliny se v těle  sníží přibližně na 50% ve srovnání s momentem narození (viz graf) což  vede k dehydrataci pletí, vzniku vrásek a snížení pohyblivostí kloubů.

graf

 Pokožka

50% z celého množství kyseliny hyaluronové v těle se nachází v kůži, která se skládá z povrchové části – epidermis a hluboké částí – dermis. Jedna molekula KH má schopnost navázat na sebe až 100 násobné množství molekul vody, což z ní dělá zdroj hydratace pro kolagenová vlákna, která se podobají gumičkám: stále se natahují a povolují. V dehydratované mezibuněčné hmotě lámou a přetrhávají – tak vznikají vrásky. S postupem času tělo ztrácí schopnost produkovat kyselinu hyaluronovu a spolu s její hladinou klesá i schopnost zadržovat vodu v pokožce.

 Vlasy

Struktura kůže hlavy je shodná se strukturou hluboké kožní vrstvy dermis až na to, že obsahuje kolem 100 000 vlasových folikulů. Dostatečné množství kyseliny hyaluronové v pokožce hlavy zajistí potřebnou hydrataci vlasových folikulů, výsledek: zdravý a lesklý vlas.

Očí

Ve velkém množství se kyselina hyaluronová nachází také v očním sklivci, její nedostatek nebo snížená produkce vyvolává suchost očí a snížení zraku.

 Rty

Dermální vrstvy rtů jsou složeny převážně z pojivové tkáně a jejích komponent: kyseliny hyaluronové a kolagenu. Kyselina hyaluronová na sebe váže vodu a udržuje tak kolagenová vlákna v napnutém stavu, což přispívá k udržení pevného tvaru rtů.

Dásně

Kyselina hyaluronová je základní složkou mezibuněčné hmoty dásní, má mimořádnou schopnost vázat na sebe vodu a díky tomu výrazně reguluje hydrataci tkání a působí jako bariéra proti vstupu mikroorganismů (ze zubního plaku). S postupujícím věkem produkce kyseliny hyaluronové klesá, dásně ochabují, vznikají otoky a záněty.

Klouby

Kyselina hyaluronová je obsažena v každém kloubu těla: v synoviální tekutině (lubrikant, které chrání kloub proti mechanickému poškození), v chrupavce, ve vazech a šlachách, a odpovídá za její hydrataci a dobré fungování. Věkem a prostředím snížená produkce kyseliny hyaluronové v organizmu má za následek snížení viskozity synoviální tekutiny a hydrataci kloubního pouzdra, což vede k poškození a omezené pohyblivostí kloubů.

Kyselina hyaluronová je za její obdivuhodnou pomoc v boji proti příznakům stárnutí nazývána molekulou mládí 21. století. Její dostatečná koncentrace v organizmu může zabránit vývoji závažných zdravotních potíží a omladit Váš vzhled.

 

 Použitá literatura:

1.“Absorption, distribution and excretion of 99m technetium labeled hyaluronan after single oral doses ...” (2010). Alexander G Schauss; Life Sciences Division, American Institute for Biosocial and Medical Research, Inc., 4117 South Meridian, Puyallup.

2.“Clinical effects of dietary hyaluronic acid on dry skin“(2001). Osami Kaimoto; Center for Health care, Osaka univer. of Foreign Studies.