Kde se kyselina hyaluronová  v těle nachází?

Kyselina hyaluronová je látka, která se přirozeně vyskytuje v těle, nachází se v prostoru mezi buňkami (mezibuněčná hmota), váže na sebe vodu a je zdrojem hydratace. S věkem se v těle snižuje produkce kyseliny hyaluronové  kvůli mnoha faktorům: snížení hormonální aktivity, nedostatek vitamínů a minerálů (magnézia, železa, zinku, vitamínu C), nevyvážená životospráva,  Kolem 40 roku života se ve srovnání s momentem narození sníží množství hyaluronové kyseliny přibližně na 50% (viz graf), což  vede k dehydrataci pletí, vzniku vrásek a snížení pohyblivostí kloubů.

Kyselina hyaluronová Graf

 Pokožka

Z  celkového množství kyseliny hyaluronové v těle se 50%  nachází v kůži, která se skládá z povrchové částí - epidermis a hluboké části- dermis. Jedna molekula kyseliny hyaluronové má schopnost na sebe navázat až stonásobné množství molekul vody, což z ní dělá zdroj hydratace pro kolagenová vlákna, která se podobají gumičkám - stále se natahují a povolují. S postupem času tělo ztrácí schopnost produkovat kyselinu hyaluronovu a spolu s její hladinou klesá i schopnost zadržovat vodu v pokožce.V dehydratované mezibuněčné hmotě se kolagenová vlákna lámou a přetrhávají – tak vznikají vrásky. 

 Vlasy

Struktura kůže hlavy je shodná se strukturou hluboké kožní vrstvy dermis. Dostatečné množství kyseliny hyaluronové v pokožce hlavy zajistí potřebnou hydrataci vlasových folikulů - výsledkem je zdravý a lesklý vlas.

Očí

Ve velkém množství se kyselina hyaluronová nachází také v očním sklivci, její nedostatek nebo snížená produkce vyvolává suchost očí a snížení zraku.

 Rty

Dermální vrstvy rtů jsou složeny převážně z pojivové tkáně a jejích komponentů: kyseliny hyaluronové a kolagenu. Kyselina hyaluronová na sebe váže vodu a udržuje tak kolagenová vlákna v napnutém stavu, což přispívá k udržení pevného tvaru rtů.

Dásně

Kyselina hyaluronová je základní složkou mezibuněčné hmoty dásní, má mimořádnou schopnost vázat na sebe vodu a díky tomu výrazně reguluje hydrataci tkání a působí jako bariéra proti vstupu mikroorganismů (ze zubního plaku). S postupujícím věkem produkce kyseliny hyaluronové klesá, dásně ochabují, vznikají otoky a záněty.

Klouby

Kyselina hyaluronová je obsažena v každém kloubu těla: v synoviální tekutině (lubrikant, které chrání kloub proti mechanickému poškození), v chrupavce, ve vazech a šlachách, a odpovídá za její hydrataci a dobré fungování. Věkem a prostředím má úbytek  kyseliny hyaluronové v organizmu má za následek snížení viskozity synoviální tekutiny a hydrataci kloubního pouzdra, což vede k poškození a omezené pohyblivostí kloubů.

Kyselina hyaluronová je za svou obdivuhodnou pomoc v boji proti příznakům stárnutí nazývána molekulou mládí 21. století. Její dostatečná koncentrace v organizmu může zabránit vývoji závažných zdravotních potíží a omladit váš vzhled.

Použitím doplňků stravy Hyalive, Kyselina hyaluronová Vitage a VitaHyal Combi doplníte hladinu kyseliny hyaluronové v těle, což bude mít za následek vyhlazení vrásek a zlepšení pohyblivostí kloubů,

 

 Použitá literatura:

1.“Absorption, distribution and excretion of 99m technetium labeled hyaluronan after single oral doses ...” (2010). Alexander G Schauss; Life Sciences Division, American Institute for Biosocial and Medical Research, Inc., 4117 South Meridian, Puyallup.

2.“Clinical effects of dietary hyaluronic acid on dry skin“(2001). Osami Kaimoto; Center for Health care, Osaka univer. of Foreign Studies.