Potraviny pro krásnou a zdravou pleť

Potraviny pro krásnou a zdravou pleť

Je všeobecně známo, že strava má vliv na náš psychický a fyzický stav, a tím pádem také na pleť.    Kůže je naprosto rovnocenným tělesným orgánem - stejně jako třeba plíce či srdce. Pleť na obličeji je snadno čitelnou zprávou o stavu našeho zdraví. A proto je potřeba vědět, jak můžeme vhodnou skladbou potravin zlepšit stav naší pokožky, jaké pokrmy můžou zlepšit stav pleti a které naopak.

Připravili jsme pro vás seznam potravin a nápojů pro krásnou a zdravou pleť s podrobným popisem, jaké látky obsahují a co ovlivňují.

1.       Tučné ryby (losos, makrela): omega 3 mastné kyseliny, vitamin E, zinek, vitamin D

2.       Ovesné vločky: vitaminy skupiny B, zinek, vitamin E

3.       Avokádo: vitaminy A, B7, C, E

4.       Mandle a vlašské ořechy: omega 3 mastné kyseliny, vitamin E, zinek, selen

5.       Hořká čokoláda: hořčík, antioxidanty

6.       Rajčata: lykopen, beta karoten

7.       Žlutá a červená paprika: vitamin A, C

8.       Brokolice: zinek, vitamin A

9.       Zelený čaj: antioxidanty

10.   Voda: zdroj hydrataci

Omega 3 mastné kyseliny: zlepšují pružnost a hydrataci pletí, snižují tvorbu vrásek, zabraňují poškození kůže slunečním zářením, potlačují zánět a tím příznivě ovlivňuji akné.

Vitamin A: silný antioxidant, působí protizánětlivě, podporuje hojení, reguluje tvorbu kolagenu, udržuje v pokožce vláhu a dodává jí zdravou, přirozenou barvu. Potlačuje příznaky předčasného stárnutí: stimuluje buněčnou obnovu, podporuje pevnost a vláčnost pokožky. Pomáhá proti pigmentovým skvrnám a při hojení akné.

Vitamin B7, neboli biotin, někdy také označovaný jako vitamín H, má nenahraditelný význam pro správnou strukturu pokožky, chrání před škodlivým vlivem okolního prostředí nadměrného vysoušení pleti.

Vitamin C: silný antioxidant, podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, odbourává kortizol, což vede ke snížení tvorby mazu, posiluje imunitu. Na buněčné úrovni brání vzniku vrásek, napomáhá odplavení odumřelých buněk, podporuje dobré prokrvení pleti, je přirozenou ochranou proti UV záření.

Vitamin E: silný antioxidant, působí protizánětlivě, podporuje hojení. Zbavuje pokožku volných radikálů, čímž zmírňuje proces stárnutí, a redukuje jemné vrásky.

Beta karoten: silný antioxidant, chrání buňky před poškozením UV zářením, v těle se přemění na vitamín A

Lykopen: silný antioxidant, podporuje tvorbu kolagenu, zpomaluje stárnutí buněk, chrání buňky před poškozením UV zářením.

Zinek: silný antioxidant, snižuje vliv hormonů na pleť, působí protizánětlivě, posiluje imunitu, zpomaluje stárnutí buněk, chrání buňky před poškozením UV zářením.

Selen: silný antioxidant, působí protizánětlivě, podporuje hojení, zpomaluje stárnutí buněk,

Obsah látek a vitamínů potřebných pro zdravou a krásnou pleť v potravinách je kolísavý a proto doporučujeme užívat doplňky stravy, například, selen, zinek, vitamin C a kyselinu hyaluronovou (potlačuje zánět a podporuje hojení).

Naše doporučení zní:

vybírejte vhodné potraviny, jezte střídmě a s chutí, udržujete se v psychické pohodě a dělejte to, co vás baví!