Sváteční životospráva a nedostatek pohybu můžou mít za následek hromadění toxinů, zadržování vody v těle, otok končetin a také pár kilo navíc.
Jak podpořit přirozené vylučování nadbytečné vody?
Odvodnění organismu můžeme podpořit použitím potravin, které napomáhají vylučování vody a toxinů:
- Petržel má silné močopudné účinky. Je bohatá na vitamín C, draslík, železo, mangan, hořčík nebo betakarotén. Podporuje činnost imunitního systému, jater a příznivě působí na močové cesty.
- Rajčata mají močopudné účinky, obsahují antioxidanty včetně lykopenu, které působí proti volným radikálům.
- Okurky jsou bohatým zdrojem draslíku a vápníku, jsou nízkokalorické, tudíž vhodné do každé diety, mají diuretický a detoxikační účinek.
- Červená řepa obsahuj spoustu železa, draslíku, vitamínu C, zvyšuje produkci detoxikačních enzymů, napomáhá vylučovat sůl z těla.
- Hlávkový salát: výborný zdroj draslíku a manganu s močopudnými účinky, napomáhá vylučování toxinů, obsahuje vitaminy B, C a K, provitamin A a kyselinu listovou.
- Vodní meloun obsahuje velké množství minerálů, vlákniny a vitamínů. Patří mezi velmi silná přírodní diuretika podporující vylučování škodlivin z těla.
- Meruňky patří mezi významný zdroj draslíku, který reguluje množství tekutin v těle. Jako bonus obsahují antioxidanty chránící tělo před volnými radikály.
- Banány obsahují hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek a vysoké množství draslíku, který v lidském těle reguluje zadržování vody v těle a podporuje odvodňování.
- Černý rybíz je bohatým zdrojem vitaminu C a řady dalších antioxidantů, pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v těle.
- Borůvky jsou velmi kvalitním zdrojem vápníku a vitaminu C, mají diuretické a protizánětlivé účinky.
Pitný režim při odvodnění hraje zásadní roli, protože nedostatek tekutin je další příčinou zadržování vody v těle. Vhodně zvolené nápoje vám zároveň pomůžou dostat přebytečnou vodu z těla ven, jsou to bylinné čaje z kopřivy, pampelišky, jalovce, přesličky, brusinky a řebříčku.